Recept za Falafel s Bundevinim Sjemenkama

Uvod

Falafel je jedna od najpopularnijih i najomiljenijih namirnica koja potječe iz Bliskog Istoka. Ova ukusna jela, pripremljena od mahunarki najčešće slanutka ili graška, postala su simbol biljne kuhinje i zdravog načina prehrane širom svijeta. Ovaj recept dodaje poseban sastojak, bundevine sjemenke, koje ne samo da obogaćuju teksturu i okus, već nude i dodatne prehrambene benefite poput zdravih masti, proteina i minerala.

U nastavku ovog članka, detaljno ćemo proći kroz svaki korak pripreme falafela, uključujući savjete za odlične rezultate, mogućnosti posluživanja, kao i čuvanje viška falafela.

Sastojci

Za smjesu za falafel:

  • 1 šalica suhog slanutka: Odaberite kvalitetan slanutak i namočite ga u vodi preko noći.
  • 1/2 šalice bundevinih sjemenki: Koristite sirove, neslane bundevine sjemenke za najbolji okus.
  • 1 mali luk: Sitno nasjeckan luk dodaje aromu. Crveni luk može biti slatkastija opcija.
  • 2-3 češnja češnjaka: Dobro nasjeckani ili zgnječeni češnjak unijet će intenzivan okus.
  • 1/4 šalice svježeg peršuna: Svježi peršun obogaćuje smjesu i daje dozu zelenila.
  • 1/4 šalice svježeg korijandera: Korijander dodaje jedinstvenu, svježinu koja odlična u falafelu.
  • 1 čajna žličica mljevenog kumina: Kumin je bitan začin koji daje karakterističan okus falafelu.
  • 1 čajna žličica mljevenog korijandera: Pomaže u stvaranju složenih okusa.
  • 1/2 čajne žličice praška za pecivo: Pomiješanje praška za pecivo pomaže falafelu da bude laganiji i hrskaviji.
  • Sol i papar: Po vlastitom ukusu za osnovno začinjavanje.
  • 2 žlice limunovog soka: Limunov sok daje svježinu i lagani kiselkast okus.
  • Voda: Bit će potrebna za miješanje smjese.

Za prženje:

  • Biljno ulje: Koristite suncokretovo, repičino ili drugo biljno ulje s visokim dimnim točkom.

Opcionalni prijedlozi za posluživanje:

  • Pita kruh ili flatbread: Ove vrste kruha savršene su za posluživanje falafela.
  • Svježe povrće: Krastavci, rajčice, crvena paprika, i zelena salata.
  • Tahini umak ili humus: Odlični su dodaci koji upotpunjuju jelo.
  • Kisele krastavce: Daju dodatnu hrskavost i kiselost koja se slaže s falafelom.

Korak po korak Upute

Korak 1: Namakanje Slanutka

Prvi i ključni korak u pripremi odličnog falafela je pravilno pripremiti slanutak. Temeljito isperite suhi slanutak pod hladnom vodom. Stavite ga u veliku zdjelu s dovoljno vode kako bi bio potpuno potopljen. Pokrijte zdjelu plastičnom folijom ili kuhinjskom krpom i ostavite ga da se natapa preko noći. Ovaj postupak omekšava slanutak, što olakšava njegovo blendanje u smjesu.

Korak 2: Priprema Smjese

Nakon što se slanutak natopio, ocijedite ga i isperite. U kuhinjskom procesoru, kombinirajte namočeni slanutak s bundevinim sjemenkama, sitno nasjeckanim lukom, češnjakom, peršunom, korijanderom, kuminom, korijanderom, praškom za pecivo, soli, paprom i limunovim sokom. Pulsirajte smjesu dok ne postane sitno nasjeckana, ali pazite da ne prekomjerno obradite; cilj je stvoriti teksturu koja je dovoljno glatka za oblikovanje, ali ne toliko glatka da izgleda kao pasta.

Ako se smjesa čini presuha, dodajte malo vode, žlicu po žlicu, dok ne dobijete pogodnu konzistenciju koju možete oblikovati.

Korak 3: Hlađenje Smjese

Nakon što ste stvorili smjesu, prebacite ju u zdjelu, prekrijte plastičnom folijom i stavite u hladnjak na najmanje 30 minuta. Hlađenje će pomoći sastojcima da se prožmu i učiniti smjesu čvrstijom, što olakšava oblikovanje falafela.

Korak 4: Oblikovanje Falafela

Izvadite smjesu iz hladnjaka. Pomoću ruku oblikujte male pljeskavice ili kuglice, otprilike veličine od jedne do dvije žlice. Kako bi falafeli bili ujednačeni, možete koristiti mjernu žlicu ili scoop za falafel. Pazite da ne pritisnete smjesu previše; falafeli bi trebali biti lagani i pahuljasti.

Korak 5: Prženje Falafela

U širokom tiganju zagrijte dovoljno biljnog ulja na srednje jakoj vatri. Da biste provjerili je li ulje vruće, stavite mali komadić smjese u ulje; trebao bi zveckati kada padne u ulje. Pažljivo stavite falafel kuglice u vruće ulje, pržeći ih u manjim serijama kako biste izbjegli pretrpanost. Pržite falafele 3-4 minute sa svake strane ili dok ne postanu zlatno smeđi i hrskavi. Upotrijebite cjedilo da ih izvadite iz ulja i stavite na papirnate ručnike kako biste upili višak masnoće.

Korak 6: Posluživanje Vašeg Falafela s Bundevinim Sjemenkama

Vaš ukusni falafel s bundevinim sjemenkama je spreman za posluživanje! Možete ga poslužiti unutar pita kruha s raznolikim svježim povrćem, preliti tahini umakom ili humusom, i dodati kisele krastavce za dodatnu hrskavost. Falafel možete poslužiti i na salati zajedno s omiljenim povrćem i prelivom od jogurta za osvježavajuću opciju ručka.

Savjeti za Pohranu

Ako imate preostale falafele, možete ih pohraniti u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku do tri dana. Ponovno ih zagrijte u pećnici ili tiganju kako biste povratili njihovu hrskavost prije posluživanja. Također, možete zamrznuti neoprane falafel kuglice: stavite ih na pladanj da se zamrznu pojedinačno, a zatim ih prebacite u vrećicu za zamrzavanje za dugotrajno skladištenje. Kada zamrzavate, jednostavno ih pržite iz smrznutog stanja, dodajući nekoliko minuta vremena prženja.

Zaključak

Priprema falafela s bundevinim sjemenkama nije samo ukusna, već i nagrađujuća kulinarska avantura. Ovaj recept svakako obogaćuje vašu prehranu i omogućuje vam uživanje u ukusnom, biljnom jelu koje će zadovoljiti vašu glad. Falafel s bundevinim sjemenkama svojom bogatom aromom i hrskavom teksturom savršeno odgovara za specialitete s raznih strana svijeta. Uživajte u kuhanju i istraživanju novih okusa, a ovaj mediteranski klasik neka postane često jelo na vašem stolu!

 

Artigos

Cadastre-se para ficar sempre atualizado com nossos artigos mais novos, enviados diretamente para seu e-mail!